    Microchip Technology MSMCJ30A
    Part No.:
    MSMCJ30A
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ30A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    31A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ30A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ30A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ30A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMCJ30A.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMCJ30A pin diagram, MSMCJ30A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ30AE3 MSMCJ30A MSMCJ30A/TR
    Part Number MSMCJ30AE3 MSMCJ30A MSMCJ30A/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V 30V 30V
    Voltage - Breakdown (Min) 33.3V 33.3V 33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V 48.4V 48.4V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A 31A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - - 1
    Power Line Protection No No No
    Part Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)