    Microchip Technology MSMCJ33AE3
    Part No.:
    MSMCJ33AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ33AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    33V
    Voltage - Breakdown (Min):
    36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    28.1A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ33AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ33AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ33AE3?
    Image MSMCJ33AE3 MSMCJ33AE3/TR
    Part Number MSMCJ33AE3 MSMCJ33AE3/TR
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
    Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - 1
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)