    Microchip Technology MSMCJ36AE3/TR
    Part No.:
    MSMCJ36AE3/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ36AE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    58.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    25.8A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ36AE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ36AE3/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ36AE3/TR?
    Image MSMCJ36AE3 MSMCJ36AE3/TR
    Part Number MSMCJ36AE3 MSMCJ36AE3/TR
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - 1
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)