    Microchip Technology MSMCJ40AE3
    Part No.:
    MSMCJ40AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ40AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    23.2A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ40AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ40AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ40AE3?
    Image MSMCJ40AE3 MSMCJ40AE3/TR
    Part Number MSMCJ40AE3 MSMCJ40AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
    Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ) DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.2A 23.2A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels - 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)