    Microchip Technology MSMCJ64AE3
    Part No.:
    MSMCJ64AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ64AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    64V
    Voltage - Breakdown (Min):
    71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    103V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    14.6A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ64AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ64AE3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ64AE3?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMCJ64AE3
    Part Number MSMCJ64AE3
    Manufacturer Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series -
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
    Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels -
    Power Line Protection No
    Part Applications General Purpose
    Mounting Style Surface Mount
    Capacitance @ Frequency -
    Qualification MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)