    Microchip Technology MSMCJ85AE3
    Part No.:
    MSMCJ85AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMCJ85AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    10.4A
    Power - Peak Pulse:
    1500W (1.5kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMCJ85AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMCJ85AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMCJ85AE3?
    Image MSMCJ85AE3
    Part Number MSMCJ85AE3
    Manufacturer Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series -
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
    Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A
    Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
    Bidirectional Channels -
    Power Line Protection No
    Part Applications General Purpose
    Mounting Style Surface Mount
    Capacitance @ Frequency -
    Qualification MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)