    Microchip Technology MSMLG36CAE3/TR
    Part No.:
    MSMLG36CAE3/TR
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG36CAE3/TR.pdf
    Description:
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMLG
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    36V
    Voltage - Breakdown (Min):
    40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    58.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    51.6A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG36CAE3/TR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG36CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG36CAE3/TR?
    Image MSMLG36CAE3 MSMLG36CAE3/TR
    Part Number MSMLG36CAE3 MSMLG36CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
    Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 51.6A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)