    Microchip Technology MSMLG70A
    Part No.:
    MSMLG70A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG70A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 70VWM 113VC SMLG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    70V
    Voltage - Breakdown (Min):
    77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    113V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    26.6A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG70A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG70A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG70A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLG70A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMLG70A pin diagram, MSMLG70A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLG70A MSMLG70AE3
    Part Number MSMLG70A MSMLG70AE3
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
    Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.6A 26.6A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)