    Microchip Technology MSMLG75CAE3
    Part No.:
    MSMLG75CAE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG75CAE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 75VWM 121VC SMLG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    75V
    Voltage - Breakdown (Min):
    83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    121V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    24.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG75CAE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG75CAE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG75CAE3?
    Image MSMLG75CAE3 MSMLG75CAE3/TR
    Part Number MSMLG75CAE3 MSMLG75CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
    Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A 24.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)