    Microchip Technology MSMLG85AE3
    Part No.:
    MSMLG85AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLG85AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 85VWM 137VC SMLG
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    85V
    Voltage - Breakdown (Min):
    94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    137V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    20.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLG85AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLG85AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLG85AE3?
    Image MSMLG85AE3 MSMLG85AE3/TR
    Part Number MSMLG85AE3 MSMLG85AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V
    Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V
    Supplier Device Package DO-215AB (SMLG) DO-215AB (SMLG)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 20.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)