    Microchip Technology MSMLJ11CAE3
    Part No.:
    MSMLJ11CAE3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ11CAE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    11V
    Voltage - Breakdown (Min):
    12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    18.2V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    164.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Bidirectional Channels:
    1
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ11CAE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ11CAE3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ11CAE3?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLJ11CAE3 MSMLJ11CAE3/TR
    Part Number MSMLJ11CAE3 MSMLJ11CAE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
    Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 164.8A 164.8A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels 1 1
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)