    Microchip Technology MSMLJ33A
    Part No.:
    MSMLJ33A
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ33A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    33V
    Voltage - Breakdown (Min):
    36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    53.3V
    Supplier Device Package:
    DO-214AB
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    56.2A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    MIL-PRF-19500
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ33A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ33A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ33A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLJ33A.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMLJ33A pin diagram, MSMLJ33A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLJ33A MSMLJ33A/TR MSMLJ33AE3 MSMLJ33AE3/TR
    Part Number MSMLJ33A MSMLJ33A/TR MSMLJ33AE3 MSMLJ33AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V 33V 33V
    Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V 36.7V 36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ) DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 56.2A 56.2A 56.2A 56.2A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)