    Microchip Technology MSMLJ40A
    Part No.:
    MSMLJ40A
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ40A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    46.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ40A on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ40A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ40A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSMLJ40A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MSMLJ40A pin diagram, MSMLJ40A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MSMLJ40A MSMLJ40A/TR MSMLJ40AE3 MSMLJ40AE3/TR
    Part Number MSMLJ40A MSMLJ40A/TR MSMLJ40AE3 MSMLJ40AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V 40V
    Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V 44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V 64.5V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ) DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.4A 46.4A 46.4A 46.4A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)