    Microchip Technology MSMLJ51AE3
    Part No.:
    MSMLJ51AE3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDMSMLJ51AE3.pdf
    Description:
    TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    51V
    Voltage - Breakdown (Min):
    56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    82.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    36.4A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Military
    1. How to order MSMLJ51AE3 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the MSMLJ51AE3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSMLJ51AE3?
    Image MSMLJ51AE3 MSMLJ51AE3/TR
    Part Number MSMLJ51AE3 MSMLJ51AE3/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
    Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
    Supplier Device Package DO-214AB DO-214AB (SMLJ)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.4A 36.4A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose General Purpose
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency - -
    Qualification MIL-PRF-19500 MIL-PRF-19500
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)