    Murata Electronics DE2B3SA101KJ3BT02F
    Part No.:
    DE2B3SA101KJ3BT02F
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDDE2B3SA101KJ3BT02F.pdf
    Description:
    CAP CER
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    DE2
    Packaging:
    Bulk
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    100 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    B
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Features:
    Safety Series X1Y2
    Lead Style:
    Straight
    Ratings:
    X1, Y2
    Part Applications:
    Safety
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Through Hole
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Package / Case:
    Radial, Disc
    Thickness (Max):
    Size / Dimension:
    0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    1. How to order DE2B3SA101KJ3BT02F on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the DE2B3SA101KJ3BT02F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DE2B3SA101KJ3BT02F?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image DE2B3SA101KJ3BT02F
    Part Number DE2B3SA101KJ3BT02F
    Manufacturer Murata Electronics
    Series DE2
    Packaging Bulk
    Part Status Active
    Capacitance 100 pF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient B
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features Safety Series X1Y2
    Lead Style Straight
    Ratings X1, Y2
    Part Applications Safety
    Voltage - Rated 250VAC
    Failure Rate -
    Mounting Style Through Hole
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Package / Case Radial, Disc
    Thickness (Max) -
    Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)