    Murata Electronics GCB188R91H224KE01J
    Part No.:
    GCB188R91H224KE01J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCB188R91H224KE01J.pdf
    Description:
    CAP
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.22 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X8R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCB188R91H224KE01J on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCB188R91H224KE01J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCB188R91H224KE01J?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GCB188R91H224KE01J
    Part Number GCB188R91H224KE01J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCB
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.22 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X8R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)