    Murata Electronics GCM1885C1H2R4BA16D
    Part No.:
    GCM1885C1H2R4BA16D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM1885C1H2R4BA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 2.4PF 50V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    2.4 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    50V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM1885C1H2R4BA16D on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM1885C1H2R4BA16D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM1885C1H2R4BA16D?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GCM1885C1H2R4BA16D
    Part Number GCM1885C1H2R4BA16D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 2.4 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 50V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)