    Murata Electronics GCM1885C1H7R4BA16D
    Part No.:
    GCM1885C1H7R4BA16D
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM1885C1H7R4BA16D.pdf
    Description:
    CAP CER 7.4PF 50V C0G/NP0 0603
    Capacitance:
    7.4 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM1885C1H7R4BA16D on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM1885C1H7R4BA16D price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM1885C1H7R4BA16D?
    Image GCM1885C1H7R4BA16D
    Part Number GCM1885C1H7R4BA16D
    Part Status Active
    Capacitance 7.4 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 50V
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)