    Murata Electronics GCM2165C2A271JA16J
    Part No.:
    GCM2165C2A271JA16J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM2165C2A271JA16J.pdf
    Description:
    CAP CER 270PF 100V C0G/NP0 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    270 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    100V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM2165C2A271JA16J on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM2165C2A271JA16J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM2165C2A271JA16J?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GCM2165C2A271JA16J
    Part Number GCM2165C2A271JA16J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Not For New Designs
    Capacitance 270 pF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)