    Murata Electronics GCM216R72A103JA37D
    Part No.:
    GCM216R72A103JA37D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM216R72A103JA37D.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    100V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM216R72A103JA37D on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM216R72A103JA37D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM216R72A103JA37D?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GCM216R72A103JA37D
    Part Number GCM216R72A103JA37D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Not For New Designs
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 100V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)