    Murata Electronics GCM216R72A153KA37J
    Part No.:
    GCM216R72A153KA37J
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM216R72A153KA37J.pdf
    Description:
    CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    0.015 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    100V
    Thickness (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM216R72A153KA37J on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM216R72A153KA37J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM216R72A153KA37J?
    Image GCM216R72A153KA37J
    Part Number GCM216R72A153KA37J
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 0.015 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 100V
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)