    Murata Electronics GCM21BL81E474MA37K
    Part No.:
    GCM21BL81E474MA37K
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM21BL81E474MA37K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 25V X8L 0805
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    X8L
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Voltage - Rated:
    25V
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM21BL81E474MA37K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM21BL81E474MA37K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BL81E474MA37K?
    Image GCM21BL81E474MA37K
    Part Number GCM21BL81E474MA37K
    Part Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient X8L
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 25V
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)