    Murata Electronics GCM21BR71E155MA54L
    Part No.:
    GCM21BR71E155MA54L
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM21BR71E155MA54L.pdf
    Description:
    CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805
    Capacitance:
    1.5 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    25V
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM21BR71E155MA54L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM21BR71E155MA54L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM21BR71E155MA54L?
    Image GCM21BR71E155MA54L
    Part Number GCM21BR71E155MA54L
    Part Status Active
    Capacitance 1.5 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 25V
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)