    Murata Electronics GCM31A5C2J120JX01D
    Part No.:
    GCM31A5C2J120JX01D
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM31A5C2J120JX01D.pdf
    Description:
    CAP CER 12PF 630V C0G/NP0 1206
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GCM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    12 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Part Applications:
    Automotive
    Voltage - Rated:
    630V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max):
    0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM31A5C2J120JX01D on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM31A5C2J120JX01D price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM31A5C2J120JX01D?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GCM31A5C2J120JX01D
    Part Number GCM31A5C2J120JX01D
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GCM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 12 pF
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings AEC-Q200
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 630V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)