    Murata Electronics GCM31B5C3A561GX01K
    Part No.:
    GCM31B5C3A561GX01K
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM31B5C3A561GX01K.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 1KV C0G/NP0 1206
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM31B5C3A561GX01K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM31B5C3A561GX01K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM31B5C3A561GX01K?
    Image GCM31B5C3A561GX01K
    Part Number GCM31B5C3A561GX01K
    Part Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±2%
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)