    Murata Electronics GCM31ML81H474MA37L
    Part No.:
    GCM31ML81H474MA37L
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGCM31ML81H474MA37L.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 50V X8L 1206
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    X8L
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Voltage - Rated:
    50V
    Thickness (Max):
    0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GCM31ML81H474MA37L on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GCM31ML81H474MA37L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GCM31ML81H474MA37L?
    Image GCM31ML81H474MA37L
    Part Number GCM31ML81H474MA37L
    Part Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient X8L
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Part Applications Automotive
    Voltage - Rated 50V
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)