    Murata Electronics GRM155C80E156ME01J
    Part No.:
    GRM155C80E156ME01J
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGRM155C80E156ME01J.pdf
    Description:
    CAP CER 15UF 2.5V X6S 0402
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GRM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Capacitance:
    15 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Temperature Coefficient:
    X6S
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    2.5V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max):
    0.020" (0.50mm)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GRM155C80E156ME01J on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GRM155C80E156ME01J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM155C80E156ME01J?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GRM155C80E156ME01J
    Part Number GRM155C80E156ME01J
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GRM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Capacitance 15 µF
    Tolerance ±20%
    Temperature Coefficient X6S
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 2.5V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max) 0.020" (0.50mm)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)