    Murata Electronics GRM21BR71C474KA01K
    Part No.:
    GRM21BR71C474KA01K
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGRM21BR71C474KA01K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
    Part Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Voltage - Rated:
    16V
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GRM21BR71C474KA01K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GRM21BR71C474KA01K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM21BR71C474KA01K?
    Image GRM21BR71C474KA01K
    Part Number GRM21BR71C474KA01K
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Not For New Designs
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 16V
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)