    Murata Electronics GRM21BR71E474KA01K
    Part No.:
    GRM21BR71E474KA01K
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDGRM21BR71E474KA01K.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805
    Manufacturer:
    Murata Electronics
    Series:
    GRM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Lead Style:
    Ratings:
    Part Applications:
    General Purpose
    Voltage - Rated:
    25V
    Failure Rate:
    Mounting Style:
    Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing:
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max):
    0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    1. How to order GRM21BR71E474KA01K on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the GRM21BR71E474KA01K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GRM21BR71E474KA01K?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image GRM21BR71E474KA01K
    Part Number GRM21BR71E474KA01K
    Manufacturer Murata Electronics
    Series GRM
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Not For New Designs
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Lead Style -
    Ratings -
    Part Applications General Purpose
    Voltage - Rated 25V
    Failure Rate -
    Mounting Style Surface Mount, MLCC
    Lead Spacing -
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)