    Nexperia USA Inc. PESD42VS2UT-QR
    Part No.:
    PESD42VS2UT-QR
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPESD42VS2UT-QR.pdf
    Description:
    PESD42VS2UT-Q/SOT23/TO-236AB
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    42V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    46.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    95V
    Supplier Device Package:
    TO-236AB
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    1.8A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    17pF @ 1MHz
    Qualification:
    AEC-Q101
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order PESD42VS2UT-QR on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the PESD42VS2UT-QR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PESD42VS2UT-QR?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PESD42VS2UTR PESD42VS2UT-QR
    Part Number PESD42VS2UTR PESD42VS2UT-QR
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 2
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 42V (Max) 42V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 46.1V 46.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 95V 95V
    Supplier Device Package TO-236AB TO-236AB
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.8A (8/20µs) 1.8A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse - -
    Bidirectional Channels - -
    Power Line Protection No No
    Part Applications General Purpose -
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Capacitance @ Frequency 17pF @ 1MHz 17pF @ 1MHz
    Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)