    Nexperia USA Inc. PMEG045V150EPDZ
    Part No.:
    PMEG045V150EPDZ
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-277, 3-PowerDFN
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPMEG045V150EPDZ.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 45V 15A CFP15
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    TO-277, 3-PowerDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Not For New Designs
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    490 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    19 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    900 µA @ 45 V
    Capacitance @ Vr, F:
    610pF @ 10V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io):
    15A
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    CFP15
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    1. How to order PMEG045V150EPDZ on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the PMEG045V150EPDZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PMEG045V150EPDZ?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PMEG045V150EPDZ
    Part Number PMEG045V150EPDZ
    Manufacturer Nexperia USA Inc.
    Series -
    Package/Case TO-277, 3-PowerDFN
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Not For New Designs
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 19 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 900 µA @ 45 V
    Capacitance @ Vr, F 610pF @ 10V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Style Surface Mount
    Supplier Device Package CFP15
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)