    Nexperia USA Inc. PMEG60T10ELR-QX
    Part No.:
    PMEG60T10ELR-QX
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123W
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123W
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123W
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    600 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    13 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    650 nA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    245pF @ 1V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    175°C
    1. How to order PMEG60T10ELR-QX on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the PMEG60T10ELR-QX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PMEG60T10ELR-QX?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PMEG60T10ELRX PMEG60T10ELR-QX
    Part Number PMEG60T10ELRX PMEG60T10ELR-QX
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Series - -
    Package/Case SOD-123W SOD-123W
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 1 A 600 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 13 ns 13 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 650 nA @ 60 V 650 nA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F 245pF @ 1V, 1MHz 245pF @ 1V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
    Grade Automotive Automotive
    Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package SOD-123W SOD-123W
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C