    Nexperia USA Inc. PMEG60T10ELXD-QX
    Part No.:
    PMEG60T10ELXD-QX
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPMEG60T10ELXD-QX.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD323HP
    Manufacturer:
    Nexperia USA Inc.
    Series:
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    640 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    7 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    400 nA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    155pF @ 1V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD323HP
    Operating Temperature - Junction:
    175°C
    1. How to order PMEG60T10ELXD-QX on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the PMEG60T10ELXD-QX price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PMEG60T10ELXD-QX?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PMEG60T10ELXDX PMEG60T10ELXD-QX
    Part Number PMEG60T10ELXDX PMEG60T10ELXD-QX
    Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
    Series - -
    Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 1 A 640 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 7 ns 7 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 400 nA @ 60 V 400 nA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F 155pF @ 1V, 1MHz 155pF @ 1V, 1MHz
    Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
    Grade - Automotive
    Qualification - AEC-Q101
    Mounting Style Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package SOD323HP SOD323HP
    Operating Temperature - Junction 175°C 175°C