    Pasternack PE39842-48
    Part No.:
    PE39842-48
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDPE39842-48.pdf
    Description:
    BNC Male Right Angle to BNC Fema
    Style:
    BNC to BNC
    1st Connector:
    BNC Plug, Right Angle
    2nd Connector:
    BNC Jack
    Color:
    Tan
    2nd Contact Gender:
    Female
    Length:
    48.0" (1.2m) 4.0'
    Frequency - Max:
    Cable Type:
    RG-316 DS
    Features:
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order PE39842-48 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the PE39842-48 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PE39842-48?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PE39842-6 PE39842-12 PE39842-24 PE39842-36 PE39842-48
    Part Number PE39842-6 PE39842-12 PE39842-24 PE39842-36 PE39842-48
    Manufacturer Pasternack Pasternack Pasternack Pasternack Pasternack
    Series - - - - -
    Packaging Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package
    Part Status Active Active Active Active Active
    Style BNC to BNC BNC to BNC BNC to BNC BNC to BNC BNC to BNC
    2nd Connector BNC Jack BNC Jack BNC Jack BNC Jack BNC Jack
    Color Tan Tan Tan Tan Tan
    2nd Contact Gender Female Female Female Female Female
    1st Contact Gender Male Male Male Male Male
    Length 6.000" (152.40mm) 12.00" (304.80mm) 24.00" (609.60mm) 36.00" (914.40mm) 48.0" (1.2m) 4.0'
    Frequency - Max - - - - -
    Cable Type RG-316 DS RG-316 DS RG-316 DS RG-316 DS RG-316 DS
    Features - - - - -
    Overall Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
    Cable Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
    Connector Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms