    Pulse Electronics AMQU001010403R3MA1
    Part No.:
    AMQU001010403R3MA1
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDAMQU001010403R3MA1.pdf
    Description:
    INDUCTOR POWER
    Manufacturer:
    Pulse Electronics
    Series:
    AMQx
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Metal
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    11 A
    Current - Saturation (Isat):
    13A
    Supplier Device Package:
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    10.5mOhm Max
    Inductance:
    3.3 µH
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
    Features:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Height - Seated (Max):
    0.157" (4.00mm)
    1. How to order AMQU001010403R3MA1 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the AMQU001010403R3MA1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AMQU001010403R3MA1?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image AMQU001010403R3MA1
    Part Number AMQU001010403R3MA1
    Manufacturer Pulse Electronics
    Series AMQx
    Package/Case Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Type Drum Core, Wirewound
    Material - Core Metal
    Tolerance ±20%
    Current Rating (Amps) 11 A
    Current - Saturation (Isat) 13A
    Supplier Device Package -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 10.5mOhm Max
    Inductance 3.3 µH
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Mounting Style Surface Mount
    Ratings AEC-Q200
    Size / Dimension 0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
    Features -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 100 kHz
    Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)