    SiTime SIT8008BIA73-33S-2.048000
    Part No.:
    SIT8008BIA73-33S-2.048000
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDSIT8008BIA73-33S-2.048000.pdf
    Description:
    MEMS OSC XO 2.0480MHZ HCMOS SMD
    Series:
    SiT8008B
    Function:
    Standby (Power Down)
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Frequency:
    2.048 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Current - Supply (Max):
    4.5mA
    Supplier Device Package:
    4-PQFN (2x1.6)
    Ratings:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    1. How to order SIT8008BIA73-33S-2.048000 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the SIT8008BIA73-33S-2.048000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SIT8008BIA73-33S-2.048000?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Manufacturer SiTime SiTime SiTime SiTime SiTime
    Series SiT8008B SiT8008B SiT8008B SiT8008B SiT8008B
    Package/Case 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead 4-SMD, No Lead
    Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
    Part Status Active Active Active Active Active
    Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS MEMS
    Type XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard)
    Function Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Standby (Power Down) -
    Output HCMOS, LVCMOS HCMOS, LVCMOS HCMOS, LVCMOS HCMOS, LVCMOS HCMOS, LVCMOS
    Voltage - Supply 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm) 0.031" (0.80mm)
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm
    Frequency 11.2896 MHz 12.288 MHz 39.3216 MHz 2.048 MHz 8 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Current - Supply (Max) 4.5mA 4.5mA 4.5mA 4.5mA 4.5mA