    Skyworks Solutions Inc. 540EBA156M250BBG
    Part No.:
    540EBA156M250BBG
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTD540EBA156M250BBG.pdf
    Description:
    XTAL OSCILLATOR
    Packaging:
    Strip
    Part Status:
    Not For New Designs
    Output:
    HCSL
    Voltage - Supply:
    1.8V, 2.5V, 3.3V
    Height - Seated (Max):
    0.052" (1.33mm)
    Frequency Stability:
    ±10ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Frequency:
    156.25 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Current - Supply (Max):
    125mA
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Surface Mount
    1. How to order 540EBA156M250BBG on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the 540EBA156M250BBG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 540EBA156M250BBG?
    Image 540EBA156M250BBGR 540EBA156M250BBG
    Part Number 540EBA156M250BBGR 540EBA156M250BBG
    Manufacturer Skyworks Solutions Inc. Skyworks Solutions Inc.
    Series Ultra™ Si540 Ultra™ Si540
    Package/Case 6-SMD, No Lead 6-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR) Strip
    Part Status Not For New Designs Not For New Designs
    Base Resonator Crystal Crystal
    Type XO (Standard) XO (Standard)
    Function Enable/Disable Enable/Disable
    Output HCSL HCSL
    Voltage - Supply 1.8V, 2.5V, 3.3V 1.8V, 2.5V, 3.3V
    Height - Seated (Max) 0.052" (1.33mm) 0.052" (1.33mm)
    Frequency Stability ±10ppm ±10ppm
    Absolute Pull Range (APR) - -
    Frequency 156.25 MHz 156.25 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth - -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Current - Supply (Max) 125mA 125mA