    Stackpole Electronics Inc RMCF0603FT5M62
    Part No.:
    RMCF0603FT5M62
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRMCF0603FT5M62.pdf
    Description:
    RES 5.62M OHM 1% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Series:
    RMCF
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    5.62 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RMCF0603FT5M62 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RMCF0603FT5M62 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RMCF0603FT5M62?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RMCF0603FT5M62
    Part Number RMCF0603FT5M62
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RMCF
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 5.62 MOhms
    Tolerance ±1%
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)