    Stackpole Electronics Inc RMCF1206FT237R
    Part No.:
    RMCF1206FT237R
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRMCF1206FT237R.pdf
    Description:
    RES 237 OHM 1% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    237 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RMCF1206FT237R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RMCF1206FT237R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RMCF1206FT237R?
    Image RMCF1206FT237R
    Part Number RMCF1206FT237R
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RMCF
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 237 Ohms
    Tolerance ±1%
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)