    Stackpole Electronics Inc RMCF1210FT806R
    Part No.:
    RMCF1210FT806R
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRMCF1210FT806R.pdf
    Description:
    RES 806 OHM 1% 1/2W 1210
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Resistance:
    806 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Ratings:
    1210
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RMCF1210FT806R on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RMCF1210FT806R price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RMCF1210FT806R?
    Image RMCF1210FT806R
    Part Number RMCF1210FT806R
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RMCF
    Package/Case 1210 (3225 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 806 Ohms
    Tolerance ±1%
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Ratings 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)