    Stackpole Electronics Inc RNCF0402DTE8K20
    Part No.:
    RNCF0402DTE8K20
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRNCF0402DTE8K20.pdf
    Description:
    RES SMD 8.2K OHM 0.5% 1/10W 0402
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Series:
    RNCF
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    8.2 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RNCF0402DTE8K20 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RNCF0402DTE8K20 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNCF0402DTE8K20?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RNCF0402DTE8K20
    Part Number RNCF0402DTE8K20
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RNCF
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 8.2 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Composition Thin Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)