    Stackpole Electronics Inc RNCF0603DTE15K0
    Part No.:
    RNCF0603DTE15K0
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRNCF0603DTE15K0.pdf
    Description:
    RES SMD 15K OHM 0.5% 1/6W 0603
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    15 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Power (Watts):
    0.167W, 1/6W
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RNCF0603DTE15K0 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RNCF0603DTE15K0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNCF0603DTE15K0?
    Image RNCF0603DTE15K0
    Part Number RNCF0603DTE15K0
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RNCF
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 15 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Composition Thin Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.167W, 1/6W
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)