    Stackpole Electronics Inc RNCF0805DTE3K90
    Part No.:
    RNCF0805DTE3K90
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRNCF0805DTE3K90.pdf
    Description:
    RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    3.9 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RNCF0805DTE3K90 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RNCF0805DTE3K90 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNCF0805DTE3K90?
    Image RNCF0805DTE3K90
    Part Number RNCF0805DTE3K90
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RNCF
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 3.9 kOhms
    Tolerance ±0.5%
    Composition Thin Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)