    Stackpole Electronics Inc RNCP0805FTD82R5
    Part No.:
    RNCP0805FTD82R5
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDRNCP0805FTD82R5.pdf
    Description:
    RES 82.5 OHM 1% 1/4W 0805
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Series:
    RNCP
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Resistance:
    82.5 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RNCP0805FTD82R5 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the RNCP0805FTD82R5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RNCP0805FTD82R5?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RNCP0805FTD82R5
    Part Number RNCP0805FTD82R5
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Series RNCP
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Resistance 82.5 Ohms
    Tolerance ±1%
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)