    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA150
    Part No.:
    P4SMA150
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA150.pdf
    Description:
    400W, 150V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    P4SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    121V
    Voltage - Breakdown (Min):
    135V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    215V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    1.9A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    General Purpose
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    1. How to order P4SMA150 on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA150?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA150.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMA150 pin diagram, P4SMA150 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image P4SMA150A P4SMA150AH P4SMA150H P4SMA150 P4SMA150CA
    Part Number P4SMA150A P4SMA150AH P4SMA150H P4SMA150 P4SMA150CA
    Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
    Series P4SMA P4SMA P4SMA P4SMA P4SMA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Part Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 128V 128V 121V 121V 128V
    Voltage - Breakdown (Min) 143V 143V 135V 135V 143V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 207V 207V 215V 215V 207V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A 2A 1.9A 1.9A 2A
    Power - Peak Pulse 400W 400W 400W 400W 400W