    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA170H
    Part No.:
    P4SMA170H
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA170H.pdf
    Description:
    400W, 170V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    138V
    Voltage - Breakdown (Min):
    153V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    244V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    1.7A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order P4SMA170H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA170H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA170H?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA170H.
    Image P4SMA170H
    Part Number P4SMA170H
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 138V
    Voltage - Breakdown (Min) 153V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 244V
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.7A
    Power - Peak Pulse 400W
    Qualification AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)