    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA18H
    Part No.:
    P4SMA18H
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA18H.pdf
    Description:
    400W, 18V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    14.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    26.5V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    16A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order P4SMA18H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA18H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA18H?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA18H.
    7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMA18H pin diagram, P4SMA18H datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image P4SMA18H
    Part Number P4SMA18H
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14.5V
    Voltage - Breakdown (Min) 16.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26.5V
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A
    Power - Peak Pulse 400W
    Qualification AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)