    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA47H
    Part No.:
    P4SMA47H
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA47H.pdf
    Description:
    400W, 47V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    P4SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Part Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    38.1V
    Voltage - Breakdown (Min):
    42.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    67.8V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    6.2A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Bidirectional Channels:
    Power Line Protection:
    No
    Part Applications:
    Mounting Style:
    Surface Mount
    Capacitance @ Frequency:
    Qualification:
    AEC-Q101
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order P4SMA47H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA47H price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA47H?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA47H.
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMA47H pin diagram, P4SMA47H datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image P4SMA47H
    Part Number P4SMA47H
    Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series P4SMA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Part Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 38.1V
    Voltage - Breakdown (Min) 42.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 67.8V
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
    Power - Peak Pulse 400W
    Bidirectional Channels -
    Power Line Protection No
    Part Applications -
    Mounting Style Surface Mount
    Capacitance @ Frequency -
    Qualification AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)