    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA56H
    Part No.:
    P4SMA56H
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA56H.pdf
    Description:
    400W, 56V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    45.4V
    Voltage - Breakdown (Min):
    50.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    80.5V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5.2A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order P4SMA56H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA56H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA56H?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA56H.
    7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMA56H pin diagram, P4SMA56H datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image P4SMA56H
    Part Number P4SMA56H
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45.4V
    Voltage - Breakdown (Min) 50.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 80.5V
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.2A
    Power - Peak Pulse 400W
    Qualification AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)