    Taiwan Semiconductor Corporation P4SMA62H
    Part No.:
    P4SMA62H
    Datasheet:
    KATY Electronic Technology Co., LTDP4SMA62H.pdf
    Description:
    400W, 62V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    50.2V
    Voltage - Breakdown (Min):
    55.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    89V
    Supplier Device Package:
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    4.7A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    1. How to order P4SMA62H on KATY Electronic Technology Co., LTD?
    3. Are the P4SMA62H price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P4SMA62H?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P4SMA62H.
    7.How to contact us to get technical supports, such as P4SMA62H pin diagram, P4SMA62H datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image P4SMA62H
    Part Number P4SMA62H
    Unidirectional Channels 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 50.2V
    Voltage - Breakdown (Min) 55.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 89V
    Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A
    Power - Peak Pulse 400W
    Qualification AEC-Q101
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)